Kaprije

Lokalizacja miejsca nurkowego – Kaprije

Kaprije z Sibeńskiego archipelagu ma powierzchnię 7,119 km² a długość linii brzegowej wynosi 25,211 km. Najwyższe wzniesienie wyspy to Vela Glavica (129 m n.p.m.). W 2001 roku liczba ludności wynosiła zaledwie 143 osoby. Nie jeżdżą tam samochody i panuje sielankowy spokój – w sam raz na wymarzony urlop połączony z nurkowaniem! Jedyna wioska na wyspie również ma nazwę Kaprije i skupia się ona na rybactwie, turystyce oraz rolnictwie, zwłaszcza na uprawie winorośli i oliwek. W przełomie XVI i XVII w. powstał tam kościół pod wezwaniem św. Piotra.

Przy północnej stronie wyspy znajduje się dwutarasowa ściana. Krawędź pierwszego zaczyna się już na głębokości 8-12 m i opada do 20 m, następnie drugi taras ukośnie opada do krawędzi drugiej ściany na głębokości 30-32 m i dalej pionowo do 45-55 m do piaszczystego dna. Ściana przy dnie jest podcięta, co sprawia, że gromadzą się tam kongery, strzępiele i homary.

Dolna ściana jest gęsto porośnięta gąbkami. Płytsza ściana jest przewieszona. Morze wyżłobiło w niej jamy i szczeliny. Pod nawisy można wpłynąć w delikatny sposób tak, by nie uszkodzić gąbek i korali. W szczelinach nieraz udaje się dostrzec skorpeny.

To miejsce polecamy wszystkim nurkom, także w nocy, gdyż występują tu prądy, które można wykorzystać. Na głębokości 20 m jest lekko wyczuwalny prąd w kierunku pd-zach, zgodny z kierunkiem nurkowania. Po ok. 100 m ściana zakręca pod kątem 90° na południe. Za zakrętem płyniemy jeszcze odcinek 50-100 m, na głębokości 10-15 m. Następnie wynurzamy się nad ścianę i wracamy z prądem w kierunku łodzi. Podczas powrotu istnieje duża szansa, że spotkamy ławice makreli i amareli (Diplodus vulgaris). Na płyciznach pod kamieniami i w szczelinach ukrywają się ośmiornice.